preloader
Google & Social Ads Hesap Yönetimi

Dijital Performans Pazarlaması

Linafon olarak bugüne kadar bir çok farklı markanın dijitalde daha başarılı olması için çalışmalar planladık. Performans Pazarlamasında, teknolojiden yararlanarak veri kaynaklı sorunları akıllı ve doğru bir şekilde çözerek, veri odaklı otomasyon yaklaşımı ile basit bir kampanya yönetimi bakış açısı üzerinden dijital pazarlama stratejilerinin belirlenmesi ve uygulanmasında önemli sonuçlar elde ettik.

Google & Social Ads Hesap Yönetimi

Dijital Performans Pazarlaması Hizmetleri

Google Ads Yönetimi

Arama reklamlarında alanında yetkin performans pazarlama ekibimizle optimizasyon sürecini "sürekli iyileşme" yaklaşımımızla optimize ediyoruz.

Sosyal Medya Reklamları

Kampanyanın doğasına göre, bazen destekleyici bir kanal olarak, bazen ise ana trafik kanalı olarak sosyal medya mecralarının reklamlarını yönetiyoruz.

Büyük Ölçekli Reklam Yönetimi

Ürettiğimiz Google Ads script'leriyle büyük ölçekli reklam yönetimine teknoloji desteği katarak spesifik sorunları çözmenize yardım ediyoruz.

Veri Odaklı Hesap Yönetimi

Kullandığımız Optmyzr & Skai, gibi veri odaklı hesap yönetim araçlarını kullanarak, hesap düzeyindeki hatalar otomotik tespit ediyoruz.

Meta Reklamları Teknik Desteği

Facebook ve İnstagram, reklam hesaplarında tespit ettiği herhangi bir topluluk ve ilke ihlallerinin geçebilmek adına, tespitler yapabilir, yanlışlıkla bu hesapları kalıcı olarak kapatabilmektedir. Kısıtlama ve durdurulma gibi sebeplerle karşırsanız bizimle buradan iletişime geçmeniz yeterli.

  • Performans pazarlama, dijital kanallar üzerinde yürütülen reklam çalışmalarının tümünü kapsayan pazarlama stratejisidir. Geleneksel pazarlama yöntemlerine kıyasla çok daha detaylı ölçümlemeye olanak vermesi nedeniyle stratejilerin de dinamik olarak belirlenebildiği bir pazarlama yöntemidir.

  • Performans pazarlama’da tıklama başına ödeme (CPC), 1000 görüntülenme başına ödeme (CPM) vb. gibi farklı satın alma seçenekleri bulunmaktadır. Bu sayede farklı pazarlama stratejilerine yönelik modellerin tercihine de olanak tanır.
  • Performans pazarlama dijital’de dijital pazarlama kanallarında reklam yayınlamaya uygun tüm alanları kapsamaktadır. Bunların başında arama motorlarının arama sonuç sayfalarında yayınlanan reklamlar gelirken, görüntülü reklam ağları içerisinde yer alan web siteleri, Youtube, Facebook gibi sosyal ağlar da performans pazarlama içerisinde internet kullanıcılarına erişiminin sağlanabildiği alanlardandır.

  • Performans pazarlama, Google AdWords, Yandex Direct, Facebook Ads, LinkedIn Ads gibi dijital pazarlama araçları üzerinden kampanya bazlı yürütülür ve performansları da yine bu araçlar üzerinden takip edilir. Her dijital pazarlama aracına özel kampanya teklif ve maliyetlendirme stratejileri bulunduğu gibi makine öğrenmesi temelli teklif stratejileri, özelleştirilmiş kitlelerin oluşturulması ve belirli kitlelere yönelik hedeflemelerin yapılması da bu araçlar içerisinde sunulan seçenekler arasında yer alır.
    PPC (Tıklama Başı Maliyet) reklamlarını da kapsayan Performans Pazarlama, gerçek zamanlı ROI (Yatırım Getirisi) ölçümünü kolaylaştırır.
  • Linafon, Performans Pazarlama’da veri ve otomatizasyon, kreatif açıdan ise dinamik ve etkileşim odaklı bir yaklaşıma sahiptir.

  • Veri odaklı yaklaşım tarafında verilerin doğru ölçümlenmesi, doğru teklif stratejilerinin tercih edilmesi ve detaylı içgörülerin istatistiksel veri analizi yöntemleri ile çıkarılmasını hedeflerken, otomatizasyon tarafında ise script’ler, API teknolojileri gibi teknolojiler kullanılarak pazarlama süreçlerinin hızlandırılması ve zenginleştirilmesi ile daha verimli hale getirilmesi üzerine bir perspektif sunar. Linafon, efektif veri odaklı kampanya yönetimi ve otomatizasyon anlamında problem çözme yeteneklerine ek olarak etkileşimi arttırmak adına da kreatif açıdan yaratıcı çözümler üzerine yoğunlaşır. Kampanya varış sayfalarının performansını iyileştirmeye yönelik varış sayfası optimizasyonları ve A/B test uygulamaları gerçekleştirir.

Dijital Performans Pazarlaması Süreci Planlama

Her markanın önceliklerinin ve ihtiyaçlarının farklı olduğunu ele alırsak, tek tip bir Performans Pazarlama analiz sürecinden bahsedemeyiz. Performans Pazarlama analizi sürecine başlarken, markayla yaptığımız başlangıç toplantısında tüm ihtiyacı anlayacak doğru soruları sorarak, hızlı katkı sağlayacak işleri önceliklendirerek bir proje planı oluşturuyoruz.

Pazarın Analizi

Pazar araştırması, tekliflerin maliyet analizi, hedef demografinin ve lokasyonların belirlenmesi, bütçe öngörüsü, rakiplerin performans analizi

Danışmanlık ve Hesap Yönetimi

Dönüşümlerin kurumları, mevcut kampanyanın düzenlemesi, yeni kampanyaların kurulumu

Ölçümleme ve İyileştirme

Reklam öğelerinin performaslarının analizi, ROAS/CPA analizi, CTR ve impression share analizi, pazardaki rekabetin analizi

Performans Pazarlaması Hizmetimiz Hakkında

Sıkça Sorulan Sorular

Dijital Performans Pazarlaması Hizmeti için verilen teklif nasıl belirleniyor?

Performans pazarlama hizmeti tekliflerilerini etkileyen birçok unsur vardır. Bunlardan başlıca en önemlileri, kullanılan reklam araçları, danışmanlar, ürün ve hizmetlerin kapsamı, sitenin kapasitesi, yapılacak çalışmalar ve müşterilerden gelen taleplerdir.

Hangi Pazarlama Mecralarını Tercih Etmeliyim?

Potansiyel müşterilerinize erişmek için kullanılması mümkün olan tüm kanalları tercih etmemiz ve o kanallarda en optimize bütçeler ve tekliflerle pazarlama stratejilerini yürütmeniz en verimlisidir. Bir web sitenizin olması veya olmaması pazarlama kanalını tercih ederken belirleyici etkendir. Sektöre ve müşteri hedef kitlesine yönelik ağırlıklı kullanılacak mecralar ve bütçe süreçleri değişkenlik göstermektedir.

Hangi Teklif Stratejisini Tercih Etmeliyim?

Otomatik teklif stratejileri doğru yönetimle hedef odaklı performans alabilmek adına tercih edilebilecek stratejilerdir. Manuel stratejiler ise hesap yöneticilerine daha çok kontrol sağlayan fakat yönetimi daha karmaşık hale getirerek düşük performansa neden olabilmektedir. Teklif stratejilerini belirlerken kampanyanın performansı, hedef KPI gibi değişkenler göz önünde bulundurulmalıdır.

Dijital Performans Pazarlamanın Kapsamı Nedir?

Performans pazarlama en yalın haliyle markaların dijital alanda yaptıkları pazarlama stratejilerinin bütünüdür. Satış yapma, lead toplama, gösterim, daha fazla ziyaretçi gibi hedefler için dijital reklam mecralarında hesapların yönetimi, optimizasyonu, kampanya stratejileri, hedef KPI’lar özelinde teklif stratejilerinin oluşturulması ve yönetimini kapsar.

Dijital Performans Pazarlama İçin Yapılan Çalışmalar Nelerdir?

Performans pazarlaması için “marka bilinirliği, değerlendirme ve dönüşüm“ odaklı stratejiler üzerinde duruyoruz.

Marka bilinirliği kapsamında, daha fazla izlenme ve gösterim odaklı olarak Google Ads, sosyal medya kanalları, medya satın alma ve programatik kanallarından yararlanıyoruz.

Değerlendirme kapsamında, kullanıcıların karar verme süreçlerine olumlu yönde etki etmek için stratejiler üzerinde duruyoruz. Siteye daha fazla trafik çekme ve hedef kitlemize etkili reklam modelleri ile ulaşıyoruz.

Dönüşüm kapsamında, daha fazla satış, lead toplama stratejileri geliştirerek daha fazla dönüşüm elde etme, edinme başı maliyetlerini düşürme, belirli KPI oranlarını tutturmak için teklif stratejileri ve hedef kitlelerde özelleştirme stratejilerimizden bazılarıdır.

PPC Çalışmalarında Mutlaka Dikkat Edilmesi Gerektiğini Düşündüğünüz Yöntemler Nelerdir?

Cihaz özelinde kullanıma kısıtlamalar gelmesi, 3. taraf çerezlerinin birçok platformdan kaldırılması, kullanıcının ziyaret ettiklerinin dışındaki sitelerin bilgi toplamasını ve işlemesini sağlıyor. Bunları devre dışı bırakma konusunda Firefox ve Safari’ye, Chrome’unda katılması PPC çalışmalarında belirleyici bir etkin olarak rol oynayacak. Bu sebeple hedef kitlelerimizin gözden geçirilmesi yeni yol haritaları çıkarılması gerekiyor.

Çerez politikalarında değişikliklerin yanı sıra sürekli gelişen ve değişen dijital mecrada birçok reklam kanalında yeni reklam modelleri ve yeni teklif stratejilerinin gündeme alınması söz konusu olacaktır. Mevcut performansı iyileştirmek için gerekli aksiyonların alınması gerekiyor.

PPC Çalışmalarında Yatırımlarımızın Karşılığını Almak İçin Hangi Stratejileri Uygulabiliriz?

PPC çalışmalarımızda yatırımlarımızın karşılığını almak için öncelikle doğru reklam stratejisi ve doğru reklam mecraları ile işe başlayabiliriz. Her sektöre özel ve şirketin beklentilerine göre reklam mecraları ve kampanya modelleri kullanılmalıdır.

 

Etkili reklam iletişimleri potansiyel müşterilerimize ulaşmada, akılda kalıcılığa ve hedeflerimize ulaşmamızda çok önemli bir unsurdur. Kullanılan reklam görselleri ve video etkileşimleri ile marka etkileşimi yaratmak stratejimizin bir parçası olmaktadır.

 

Bunun yanı sıra, web sitemizde de yatırım getirimizi artırmak için kullanıcı dostu, kolay, anlaşılır, ürün ve hizmetlerimizle ilgili net bilgiler içeren içerikler olması gerekmektedir.

 

Doğru reklam stratejileri ile yönlendirdiğimiz potansiyel müşterilerin web sitede daha uzun süre kalması ve dönüşümle sonuçlandırılması için açılış sayfalarında yeterli bilgi ve birkaç adımda lead ve conversion gerçekleştirebilmeleri gerekiyor.

Shopping Reklamlarının Türkiye'de Aramadan Kaldırılmasının Nasıl Bir Etkisi Oldu? Buradaki Kayıp İçin Nasıl Aksiyonlar Alınabilir?

Shopping reklamları e-ticaret markaları için performans pazarlamasının amiral gemisi olarak etkin bir rol oynuyordu. Aramadan kaldırılması ile birlikte özellikle ‘’search’’ ana sayfada fiyat bilgisi, görsel ve rekabet edebileceğimiz ürünlerin ön plana çıkması açısından dönüşüme büyük katkısı oluyordu. Şuanki kullanımda alışveriş sekmesi, remarketing ile kullanıcının ziyaret ettiği sitelerde, YouTube ve Gmail’dede yayınlanmasıyla eski performansı olmasa bile dönüşüm yolunda katkısı olmaya devam etmektedir. Ayrıca ‘’performance max’’ kampanyası ile hem shopping, hem görsel, hem de arama ağında tamamen performansa dayalı farklı reklam kampanyaları bu açığı kapatmaktadır.

 

Sosyal Medya Reklamlarını Kullanmalı Mıyım? Hangi Sosyal Platform Hedeflerime Ulaşmada Daha Etkili Rol Oynar?

Tüm reklam mecralarının genele baktığımızda birbirini destekleyen ve dönüşüm hunisi etaplarında mümkün olan her kanaldan hedef kitlemize ulaşarak nihai olarak bize pozitif yönde katkısı olmaktadır. Bu sebeple sosyal medya kanallarını etkin olarak kullanmalıyız. Sosyal medya reklamları için (LinkedIn, Twitter, Business Manager, TikTok vb.) hedef kitlemiz özelinde ve markanın hedefleri çerçevesinde en uygun mecranın belirlenerek stratejiler oluşturulması gerekiyor.

 

Hangi Dijital Pazarlama Trendi ya da Trendlerinin Önemli Olacağını Düşünüyorsunuz?

Pandemi döneminde yapısal eşitsizlikler çokça fazlaydı. Bu dönemde, kullanıcıların markaların çeşitlilik konusuna daha farklı bir yaklaşım benimsemeleri yönündeki beklentisi giderek artıyor.

 

Markanıza uygun, kullanıcılar açısından alakalı ve onların ihtiyaçlarını yansıtan mesajlar ve deneyimler oluşturmak gerekli. Alaka düzeyi de erişim kadar önemli. Kullanılan dil ve tasarımları güncellemek de fayda sağlayacaktır. Anlamlı ve akılda kalıcı mesajlar içeren modeller her zaman bir adım önde olur.

 

Son zamanlarda popüler mecralardan TikTok kullanıcı sayısı olarak Facebook’u geçti. Markalar artık TikTok kanalında da konumlanmalı. Birçok markanın TikTok özelinde içerikler hazırladığı biliniyor.

 

Sosyal medya platformlarında daha etkin yer almak, daha fazla zenginleştirilmiş içerikle birlikte geleneksel reklam modellerinin dışında marka bilinirliğine odaklanmak ve mümkün olan her mecrada içerik ve reklam anlamında yer almak gerekiyor.

 

E-ticaret siteleri yoğun olarak app kullanımını zorluyor. Büyük markaların neredeyse siteye yönlendirme yapmadığını görmekteyiz. Mobile app tarafında da geliştirmeler yapılmalı. 

 

Reklam Çalışmalarının Sonucunu Ne Kadar Sürede Görebilirim?

Reklam çalışmalarının sonuçlarını analiz edebilmek için web sitenize eklenen kodlar (Google Ads dönüşüm kodu, Facebook Pixel, Analytics vb.) aracılığı ile hem verimliliği ölçebiliyor hem de analizler yapabiliyoruz.

Reklam çalışmalarını başlattıktan kısa bir süre sonrasında ne kadar gösterim, tıklama, dönüşüm aldığımızı ölçümleyebiliyor ve raporlayabiliyoruz. Hesap performansının daha verimli hale gelmesi ise kullanılan bütçe, markanın hedefleri, ajansınızın sizi yönlendirmeleri doğrultusunda web sitenizde yapacağınız güncellemeler ve kampanyalar gibi önemli noktalar belirleyici olmaktadır.

Reklam Çalışmalarında Raporlama Süreci Nasıl İşliyor?

Markanın hedefleri, beklentileri ve ajansınızın belirleyeceği strateji doğrultusunda reklam çalışmalarına başladıktan sonra ilerleyen ayın ilk haftasında “Google Data Studio” üzerinden tüm reklam mecralarındaki verilerinizin yer aldığı raporunuz hazır hale geliyor. Danışmanınız sizinle aktif olarak iletişim kurarak hem çalışma süreci boyunca hem de raporlama dönemlerinde neler yapıldığını, verimliliği ve aksiyon planlarını belirleyerek, hedefler doğrultusunda çalışmalar devam ediyor. Data Studio raporunuzda istediğiniz tarih aralıkları seçerek güncel verileri okuyabiliyorsunuz.

 

Hadi Başlayalım!